Retket 2019 ja aikaisemmin

Seura Comments Off

Kesäretki 2019  tehtiin 7.7. Karvialle,  Anne Mattilan taidekahvilaan, Seitsemisen kansallispuistoon.

Seuran keväällä nimeämä huvitoimikunta –  Olli Koro, Riitta Kammonen, Tuija Veija ja Liisa Saikkonen  järjesteli ohjelman.  Matkalle osallistui bussilastillinen väkeä.

Kotiseuturetki 2018  Mänttä-Vilppula

Virtain Seuran perinteisellä kotiseuturetkellä oli mukana taas lähes bussilastillinen väkeä. Retki suuntautui tänävuonna Mänttään. Mäntän Klubilla saimme nauttia erinomaisesta ruuasta ja kuulla esitelmän G.A. Serlachius Oy:n edustus- ja vierastiloiksi, sekä henkilöstön kokoontumis- ja harrastuspaikaksi rakentaman Mäntän Klubin historiasta. Serlachiuksen “valkoisessa talossa” meitä opastettiin paperiyhtiön historiaan, samalla tutustuen pääkkonttorin näytteyihin ja arkitehtuuriin. Mäntän osuus päättyi taidemuseo Göstassa käyntiin.
Paluumatkalla saimme mahdollisuuden pyörähtää tutustumassa Vilppulassa sijaitsevan avovankilan vanhaan rakennusmiljööseen. Vankilan näkymät olivat monille mukana olleille harvinainen nähtävyys.

***********************************************

Retket 2017

Kotiseuturetkelle Pekkalan kartanoon ja Asunta ateljeehen osallistui melkein bussillinen kotiseutuväkeä.  Kuulimme Pekkalan isäntä Marcus Hacmanilta hienon esitelmän kartanohistoriasta Ruovedellä.  Asunta ateljeessa saimme puolestamme kuulla Iivu Asunnan ja Seppo Rantasen lämminhenkiset esitelmät Heikki ja Iris Asunnan elämästä.

 

Teatteriretki Hämeenkyrön Heiskalle tehtiin  11.7. 2017
Musiikkinäytelmä ”Viimeinen laulu-Irwinin herkimmät soinnut

Retket 2016

VIRTAIN SEURAN – kotiseuturetki
Haapamäen höyryveturipuistoon ja Pihlajaveden vanha erämaakirkkoon

Back to Top